31 Mart 2007

işte türkler

umre sezonu açılmış ve bir sürü türk gelmiş bile mübarek topraklara..çantalarında türk bayrağı olmasa da türkleri anlamanız çok kolay.. bir kaç ip ucu vereyim size;
1-yaşlı bir amca döviz bürosu arıyor. hilton otelinin görevli polisine baş parmağıyla işaret parmağını birbirine sürerek soruyor: "mangırcı nerde mangırcı? :) "
2-akşam ezanının okunması bir iki dakika var, oturmuş bekliyorum. arkamda iki tane türk kendi aralarında konuşuyorlar;
-bak görüyor musun üstündekini, bütün kadınlar böyle giyiniyor burda.
-evet, ama bence çok güzel.
-bence de. görüyormusun eşarbını nasıl örtüyorlar, iki katmı ne?
-bilmem valla ben de anlayamadım.
-sorsakmı ki?
-sorabiliyorsan sor, sormuşken nerden aldığını da sor.
-sorarım tabi, "gardeeş, memleket niree?" diye başlarım lafa..diyerek gülüşüyor aralarında..
biraz sonra "gardeeş memleket nire? " diye lafa başlayacak olan bayan yanıma geldi, son derece kibar bir şekilde ve sesini incelterek itinayla ve düşünerek " where are you from?" dedi :) bende "turkey" dedim. bir süre afalladı, sonrasında " aaa, gerçekten mi, hımm, anladım" gibi sözler sarfetti kısacası biraz da kem-küm etti, arkadaşı kendisini böyle aaa'larken görünce "neredenmiş, neredenmiş"diye sormaya başladı, sonrasında da bir süre beraber aaa'laştılar. bayanlar toparlandıktan sonra epeyce sohbet ettik..
3- türk bayanlar bunu ne zaman huy edindiler anlayamadım ama çığ gibi büyüyorlar. Allah nadir insanlara nasip ettiği umre ziyaretini kendilerine nasip etmiş, bir çok insan içinden seçilmişler ve kalkmış gelmişler.Allah kabul etsin. amma ve lakin nasıl giyineceklerini kimse öğretmemiş onlara, kendilerini istanbulda sanıyorlar buraya geldiklerinde sanırım. açık renk hatta bazan abartılı olarak açık renk olmak üzere bir pantolon giyiyorlar, onun üstüne diz boyunda geniş sayılmayacak bir ceket, başlarında rengarenk eşarp ve kocamaaan bir topuz ve bu kıyafete elbette makyajda lazım diyerek bir güzel de boyanıyorlar. herkesin siyah giyindiği arabistanda hele ki kabede en fazla açık sayılacak peçesiz bayanlarken bu kılıkla kabeye girip tavaf ediyorlar..sonrasında suud polisler ikaz ettiklerinde araplar çok katı ve kaba oluyorlar. işte bunlar da hızla yayılan türk bayanlar...

2 yorum:

Adsız dedi ki...

o türkler, tavaf esnasında çantalarından aynalarını çıkarıp makyaj tazeliyorlar mı ki acep? merak ettim..

orada yaşayanlardan da çok süslü, dikkat çekici abayeler giyenler olduğunu duymuştum. tesettürün en güzel şeklinin rahatça uygulanabileceği bir ülkede gece kıyafeti gibi süslenmiş abayelerle çarşıda gezenlerin de o türklerden farkı yok bence.(kıyafetlerinin rengi dışında)

Siyah Zambak dedi ki...

tavaf ederken makyaj tazeleyeni yoktur heralde, o kadar da olmazlar sanırım.

burada çok süslü dikkat çekici, türklerden farksız olacak şekilde abayeler giyip çarşıda gezen henüz hiç görmedim.bu arada abaye burda çarşaf manasına geliyor. açıklayalım ki okuyanlar anlayabilsinler.bir gün görürsem size hak verebilirim.