9 Nisan 2007

sizden de her sabah sekiz şey isteniyor mu?

Filistin'in Gazze sehrinde Hicri 150'de dünyaya gelen Imam-I Safii Hazretleri, Misir'da 204'te vefat eden bir büyük müçtehidimizdir.İlim sahibi olma konusunda söyledigi su sözleri unutulmamistir:
- Bir adam para kazanmak için nasil istek duyarsa ben de ilim elde etmek için öyle istek duyarim. Yavrusunu kaybeden anne bulunca nasil sevinirse ben de bilmedigim bir meselenin cevabini bulunca öyle sevinirim!.. Ilim konusunda isteklerinin derinligini böyle ifade eden Hazreti Safii, ilimden ne anladigini da su altin cümlesiyle açiklamistir:
- Ilim, ögrenilen degil yasanandir!.. Yasanmayan ilim, geçmeyen para gibidir. Sahibine hiç faydasi olmaz. Sadece bilgim var diye gururlanmasina sebep olur o kadar... Et-Terbiyet'ü l Islam'da Hazret-i Imam'dan (sizinle paylasmak istedigim) söyle mesaj yüklü bir olay nakledilir. Bir sabah namazindan sonra evine dönerken yaklasan biri:
- Efendi Hazretleri der, derin düsünce içinde gidiyorsunuz gibi geliyor bana. Bir sikintiniz mi var?.. Safii Hazretleri söyle karsilik verir.
- Evet der, her sabah benden istenenleri düsünüyorum da dalginlasiyorum. .. Adam merak eder:
- Her sabah sizden istenenler mi var? Kimler neleri istiyor sizden?.. Imam istenenleri söyle açiklar. Der ki:
- Her sabah benden sekiz seyin istendigini tespit ettim. Söyle siralar bu sekiz seyi:
1- Rabb'im, benden farzlarini istiyor.
2- Resulullah benden sünnetlerini istiyor.
3- Ailem benden helal nafakalarini istiyor.
4- Imanim ve aklim kendilerine uymami istiyor.
5- Nefsim ve seytanim da onlara uymami istiyor.
6- Her an yanimda bulunan Kiramen Katibin melekleri de benden sevap yazdirmami istiyor.
7- Yeni basladigim her sabah benden bir gün daha yaslandigimi >>hatirlamami istiyor...
8- Hazreti Azrail de kendisine bir gün daha yaklastigimi düsünmemi istiyor...Bunlari sirasiyla sayan Hazreti Imam:
- Iste der, ben bütün bu isteklerin muhatabi olarak her sabah günlük hayatima basliyorum. Dalgin yürüyüsüm bundandir...Bu defa da soru sahibi düsünmeye baslar:
- Ya imam der, bunlar sadece sana mahsus sorular mi, yoksa bana da soruluyor mu bu sorular?Hazreti Imam tebessüm ederek cevap verir:
- Onu senin irfanin bilir. Ben kendime her sabah böyle sorularin soruldugunu tespit ettim, istersen sen de söyle bir tefekkür et, belki sana da sorulan sorular olabilir.Adam bir an söyle bir dalar, hemen arkasindan da basini sallayarak cevap verir:
- Evet ya imam, der, bu sorular sadece sana degil bana da, hatta her sabah günlük hayatina baslayan herkese de sorulan sorulardir. Ama biz bunlari düsünmüyorsak, bize de sorulmayisindan degil bizim gafletimizdendir.

(alıntıdır)

5 yorum:

mehmetabi dedi ki...

Evet muhterem Siyahzambak
Ne mutlu o insanlara ki bu sekiz isteği düşünüp müsbet anlamda yerine getirir...
Rabbim hepimize şuur ve basiret versin
Hepimizi gaflet ve günahlardan muhafaza etsin.
Bir hadisi şerifle tamamlamak istiyorum:
"Kişi, hanımının ve çocuklarının rızkını karşılamak için çalışmaya çıkarsa, Allah yolundadır. Yaşlı anne ve babasının bakımını sağlamak için yola çıkarsa, Allah yolundadır. Nefsini harama karşı korumak niyetiyle çalışmaya çıkarsa, Allah yolundadır. Eğer insanlara gösteriş ve başkalarına öğünmek için yola çıkarsa, Allah yolunda değil, şeytanın yönlendirdiği yoldadır"
(Kaynak:Taberani)

Allah'a emanet olunuz

lalezar dedi ki...

EEE İMAM-I ŞAFİ OLMAK KOLAY DEĞİL!!!Rabbim ders almayı,yaşamayı nasip etsin...

lalezar dedi ki...

Siyah zambak kardeş; şu alıntının kaynağını bilsek iyi olur.yoksa alıntıyla,çalıntıyla uğraşacak vaktimiz yok;)biliyorsunki üstad hzleri;ortada çok silik sözler geziyor,mihenge vurmadan almayın diyor...hani Zübeyir abide harfi harfine kitabi ol diyor..

Siyah Zambak dedi ki...

mehemt abi,
allah bizede böylesi şuur nasip etsin.

lalezar,

http://www.ahmetsahin.org/sorudetay.asp?id=780

bu adres yazının kaynağına götürür sizi, link vermeyi bilmediğim için veremedim kusura bakma, öğreten olursa dua ederim belki :)

takıntılıbücür dedi ki...

İyi ki alıntılamışsınız. Okudum ne güzel oldu. Ben de herhalde tek bir isteyen var, o da nefis.
Allah başetme gücünü versin inşaallah.